Przejdź do treści
Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 723.
  • JFile::read: Nie można otworzyć pliku: /home/umnml/ftp/media/k2/assets/js/k2.frontend.js?v=2.9.0&sitepath=/.
Menu

baner

plenfrdeitrues
A+ A A-

100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości w ZSPiM

100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości w ZSPiM

9 listopada 2018 roku w hali sportowej Zespołu Szkół Podstawowej i Muzycznej w Nowym Mieście Lubawskim odbyła się uroczystość związana z setną rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości.

W uroczystości uczestniczyli m.in.: Kierownik Referatu Oświaty Kultury i Sportu Dorota Osińska, Dyrektor Wykonawczy w Fabryce Mebli Szynaka Stanisław Robaczewski, Przewodnicząca Rady Rodziców Szkoły Muzycznej I Stopnia Elwira Łątkowska oraz uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół.

Uroczystość, którą poprowadziły panie Małgorzata Fijałkowska i Magdalena Grabowska, rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Janusza Korczaka w Nowym Mieście Lubawskim oraz odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie krótki rys historyczny dotyczący odzyskania przez Polskę Niepodległości przedstawił nauczyciel historii Stanisław Michał Gurzyński.

W widowisku „Droga do Niepodległości” wystąpili młodzi aktorzy: Anna Meler, Alicja Babska, Michał Kwiatkowski, Marceli Kowalski, recytatorzy: Ines Leliwa i Mikołaj Pawlicki oraz solistki: Milena Bartnicka, Otylia Olęcka, Aleksandra Jaroszewska, Pola Seroczyńska i Antoni Fijałkowski. Część artystyczną zakończyło wejście na halę sportową wszystkich przedszkolaków w biało-czerwonych strojach z trzydziestometrową flagą narodową. Widowisko przygotowali: Anita Leliwa, Magdalena Domżalska, Anna Pestka-Górska, Mirosława Nowakowska oraz pan Stanisław Michał Gurzyński.

Po części artystycznej Dyrektor Zespołu Szkół Podstawowej i Muzycznej Zbigniew Domżalski wraz z paniami Dorotą Zawadzką i Marią Piskorską wręczył dyplomy i nagrody laureatom konkursów o tematyce patriotycznej. W konkursie recytatorskim w kategorii klas IV – VI pierwsze miejsce zdobył Kornel Zbikowski, na drugim miejscu uplasowała się Pola Seroczyńska, a trzecie miejsce zajęli Marta Kwiatkowska i Kornel Seroczyński. W kategorii klas VII – VIII pierwsze miejsce zajęła Ines Leliwa, wyróżnienie otrzymała Olga Brodzik. W konkursie komputerowym „Polska moja Ojczyzna” pierwsze miejsce zajęła Martyna Sargalska, drugie miejsce  zdobył Przemysław Ziętarski, a na trzecim miejscu uplasowała się Eliza Wyrzykowska.

Następnie poczet sztandarowy, Dyrektor Zespołu Szkół, goście, delegacje klas udali się na teren przy budynku szkoły, aby posadzić Dąb Pamięci oraz umieścić na kolejne 100 lat kapsułę czasu z życzeniami i pozdrowieniami uczniów dla Polski i wspólnym zdjęciem grona pedagogicznego.

Dąb Pamięci posadzony został dla uhonorowania Juliusza Bursche (1862 – 1942), który był biskupem polskiego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, był także doktorem teologii. Działał na rzecz przyłączenia po 1918 roku do Polski Górnego Śląska oraz Warmii i Mazur. Uznany za zdrajcę, został zamordowany w 1942 roku w berlińskim więzieniu gestapo.

1
1
0
s2sdefault
powered by social2s
Powrót na górę

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem