Przejdź do treści
Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 723.
  • JFile::read: Nie można otworzyć pliku: /home/umnml/ftp/media/k2/assets/js/k2.frontend.js?v=2.10.3&b=20200429&sitepath=/.
Menu

baner

plenfrdeitrues

A+ A A-

Nowomieszczanie świętowali 100 lat Odzyskania Niepodległości przez Polskę

Nowomieszczanie świętowali 100 lat Odzyskania Niepodległości przez Polskę

Dzień 11 listopada 2018 roku na długo zapadnie w pamięci mieszkańcom i gościom Nowego Miasta Lubawskiego. Bowiem Jubileusz Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości uczczono w naszym mieście wieloma wydarzeniami kulturalnymi i sportowymi.

Uroczystości zainaugurowano o godzinie 12:00 na Rynku Nowego Miasta Lubawskiego, kiedy to setki nowomieszczan, w tym duża część dzieci i młodzieży, spontanicznie wzięły udział w odśpiewaniu czterech zwrotek hymnu państwowego - Mazurka Dąbrowskiego. Po tym wydarzeniu Burmistrz Józef Blank podziękował wszystkim i zaprosił do dalszego świętowania tej doniosłej i wyjątkowej rocznicy.

Następnie na stadionie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbyły się Biegi Niepodległościowe - 49. Memoriał Franciszka Piaseckiego. W biegach tych wzięło udział ponad 200 sportowców z naszego miasta i okolic - głównie dzieci i młodzież szkolna. Na mecie wszyscy obdarowani zostali pamiątkowymi medalami, a najlepsi w klasyfikacji drużynowej otrzymali puchary. Wśród uczestników memoriału rozlosowano również 150 upominków.

Po południu w Miejskim Centrum Kultury odbyła się wieczornica pn. „Droga do Niepodległości”. Widowisko to przygotowali uczniowie i nauczyciele nowomiejskiego Zespołu Szkół Podstawowej i Muzycznej. Akcja zaprezentowanego spektaklu, w kilku odsłonach, dzieje się na strychu w domu babci. Tam czworo uczniów odnajduje stare dokumenty. Wśród nich są listy, kartki z pamiętników oraz wycinki gazet. W prezentowanym przestawieniu teksty źródłowe przeplatane były wierszami, pieśniami, piosenkami oraz utworami w wersji instrumentalnej. Całość spektaklu zamknęła piosenka „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna” oraz wejście przedszkolaków w biało-czerwonych strojach z olbrzymią biało-czerwoną flagą. Ten najbardziej wzruszający moment spiął i zakończył część artystyczną spotkania w MCK. 

Podczas wieczornicy pn. „Droga do Niepodległości” Burmistrz Józef Blank, na ręce dyrektorów miejskich jednostek organizacyjnych, przekazał biało-czerwone flagi przekazane przez Kancelarię Prezydenta RP.

Widowisko zostało przygotowane przez Anitę Leliwa, Magdalenę Domżalską, Annę Pestkę-Górską, Mirosławę Nowakowską, Agnieszkę Kasprzycką, Iwonę Mrozińską, Natalię Reszka oraz Stanisława Michała Gurzyńskiego. Oprawę muzyczną widowiska zapewnili nauczyciele Zespołu Szkół Podstawowej i Muzycznej. 

O godzinie 18:00 w bazylice kolegiackiej p.w. Św. Tomasza Apostoła odbyła się Msza Święta za Ojczyznę, w której licznie uczestniczyły poczty sztandarowe nowomiejskich szkół, służb mundurowych i organizacji pozarządowych oraz władze miasta i powiatu. Podczas Mszy Św. pieśni patriotyczne i kościelne wykonywał Chór Cantamus.

Po Mszy Św. wszyscy chętni przeszli na Rynek Nowego Miasta Lubawskiego, gdzie z biało-czerwonych zniczy przez Kinem Harmonia utworzyli flagę narodową. Na koniec tych wydarzeń przyniesiono słodką niespodziankę - biało-czerwony tort, który osobiście dzielił gospodarz miasta Józef Blank. Uroczystości zakończono wystrzeleniem w niebo Światełka Niepodległości.

Powrót na górę

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem