Przejdź do treści
Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 723.
  • JFile::read: Nie można otworzyć pliku: /home/umnml/ftp/media/k2/assets/js/k2.frontend.js?v=2.9.0&sitepath=/.
Menu

baner

plenfrdeitrues
A+ A A-

Uroczystość 99. rocznicy powrotu Nowego Miasta do Polski

Uroczystość 99. rocznicy powrotu Nowego Miasta do Polski

W sobotę 19 stycznia 2019 roku na nowomiejskim Rynku odbyła się uroczystość upamiętniająca powrót ówczesnego Nowego Miasta nad Drwęcą do Rzeczypospolitej Polskiej.

O godzinie 12.00 od strony Baszty Kurzętnickiej na nowomiejski Rynek wkroczyła kompania reprezentacyjna 4. Pułku Chemicznego im. Ignacego Mościckiego w Brodnicy, aby symbolicznie przynieść nam wolność i radość z powrotu do Ojczyzny, jak to 99 lat temu zrobił oddział Hallerczyków. Przybyciu żołnierzy tak jak wtedy towarzyszyło bicie kościelnych dzwonów.

W uroczystości oprócz gospodarzy miasta udział wzięli m.in.: Starosta Andrzej Ochlak, komendanci służb mundurowych, radni Rady Miejskiej z Przewodniczącym Andrzejem Nadolskim, dyrektorzy jednostek budżetowych oraz licznie przybyli mieszkańcy, harcerze i młodzież szkolna.

Na wstępie uroczystości uczczono minutą ciszy pamięć ś.p. Pawła Adamowicza Prezydenta Gdańska, który śmiertelnie został ugodzony nożem podczas XXVII Finału WOŚP w Gdańsku.

Burmistrz Józef Blank, który wcielił się w rolę Antoniego Kyclera - polskiego burmistrza komisarycznego z 1920 roku - powitał Wojsko Polskie tradycyjnym chlebem i solą. Po przekazaniu Burmistrzowi biało-czerwonej flagi narodowej przez dowódcę kompanii i oddaniu salw honorowych, żołnierze przemaszerowali wokół nowomiejskiego Rynku. Przybliżenia szczegółów wydarzeń i atmosfery wolności jaka panowała w ówczesnym Nowym Mieście nad Drwęcą dokonała Magdalena Kortes ze Szkoły nr 3 im Filomatów Nowomiejskich.

Burmistrz Józef Blank dziękuje wszystkim uczestnikom za udział w tym wyjątkowym, patriotycznym wydarzeniu.

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 21 styczeń 2019 08:12
1
1
0
s2sdefault
powered by social2s
Powrót na górę

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem