Przejdź do treści
Menu

baner

plenfrdeitrues

A+ A A-

Ruszyły prace przy budowie obwodnicy Nowego Miasta Lubawskiego

Ruszyły prace przy budowie obwodnicy Nowego Miasta Lubawskiego

Z wiosną konsorcjum PORR S.A. i Porr Bau GmbH intensywnie rozpoczęło prace przy budowie obwodnicy Nowego Miasta Lubawskiego.

Inwestycja, której finał ma nastąpić w 2021 roku, jest  realizowana w systemie „projektuj i buduj”. Nowo wybudowana trasa będzie miała o około 18 km długości, zbudowane zostaną drogi dojazdowe i obiekty inżynierskie, m.in. 8 wiaduktów drogowych - w tym estakada o długości 450 metrów; most o dł. 300 metrów, cztery  przejścia dla zwierząt i zatoki autobusowe. Powstanie także infrastruktura związana z odwadnianiem pasa drogowego, oświetlenia drogowego. Ponadto zakresem inwestycji objęto również budowę: układu dróg serwisowych, przebudowę dróg innych kategorii oraz czterech skrzyżowań jednopoziomowych.

Budowa jest zlokalizowana na bardzo trudnym terenie zalewowym rzeki Drwęcy, co skutkować będzie wykorzystaniem bardzo zaawansowanych technologicznie metod budowy. Dodatkowo, cały obszar budowy leży w obszarze chronionym „Natura 2000” co powoduje, że budowniczych obowiązywać będą bardzo restrykcyjne zapisy ekologiczne. 

O obwodnicę Nowego Miasta Lubawskiego zabiegano od kilkunastu lat. Pamiętamy wszyscy, że prace projektowe rozpoczęto jeszcze w 2007 roku. Natomiast na etapie pozwoleń w 2010 roku inwestycja została zablokowana przez mieszkańców Gminy Kurzętnik. Do zintensyfikowanych starań o wznowienie przygotowań do jej budowy w 2011 roku przystąpił Józef Blank burmistrz Nowego Miasta Lubawskiego  wraz z wójtami i radnymi sąsiednich gmin oraz powiatu.

W 2014 roku budowa obwodnicy została wpisana do Kontraktu Terytorialnego, zabezpieczone zostały środki finansowe i rozpoczęto procedurę przetargową na wyłonienie wykonawcy. W 2015 roku został wyłoniony wykonawca tej inwestycji.

Trzeba dodać, że ten sukces nie byłby możliwy bez zaangażowania samorządu województwa, a zwłaszcza marszałków Jacka Protasa i Gustawa Marka Brzezina.

Obecnie w godzinach szczytu w ciągu Drogi Krajowej Nr 15 tworzą się w mieście wielokilometrowe korki, a dobowy ruch przekracza 16 tysięcy pojazdów. Obwodnica  ominie Nowe Miasto Lubawskie od wschodu, co pozwoli na rozładowanie ruchu komunikacyjnego poprzez wyprowadzenie ruchu tranzytowego z centrum. Poprawi to warunki ruchu zarówno na DK 15, w samym mieście, a pośrednio również w całym województwie warmińsko-mazurskim. Cieszy, że starania naszych samorządowców doczekały się realizacji.

Ostatnio zmienianywtorek, 23 lipiec 2019 10:00
Powrót na górę

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem