Przejdź do treści
Menu

baner

plenfrdeitrues

A+ A A-

Rozpoczęły się prace budowlane dotyczące dawnego kościoła ewangelickiego

Rozpoczęły się prace budowlane dotyczące dawnego kościoła ewangelickiego

W dniu 8 sierpnia 2019 roku Burmistrz Józef Blank wraz z Kierownikiem Referatu Planowania i Inwestycji w Urzędzie Miejskim wizytowali plac budowy inwestycji realizowanej pod nazwą „Remont i przebudowa dawnego kościoła ewangelickiego w celu utworzenia Centrum Informacji Turystycznej i Promocji Kultury”.

Gospodarz miasta rozmawiał z archeologiem Natalią Grążawską na temat pozostałości, historycznej zabudowy miejskiej, odkrytych podczas wyprzedzających badań archeologicznych prowadzonych w związku z rozbudową części podziemnej budynku dawnego kościoła ewangelickiego.

Następnie Burmistrz Józef Blank w rozmowie z kierownikiem budowy Andrzejem Sikorskim zapoznał się
z postępem prac rozbiórkowych realizowanych we wnętrzu budynku m.in. stropu międzykondygnacyjnego, stolarki okiennej i dotychczasowej sceny.

Odsłonięte podczas demontażu sufitu w dawnej sali kinowej malowidła, stanowiące wystrój dawnego kościoła, będą w najbliższym czasie poddane badaniom konserwatorskim. W dalszej kolejności zostanie opracowany program działań dotyczących tych malowideł, który zostanie przekazany do zatwierdzenia przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Należy nadmienić, że wyżej wymienione odkrycia, nie wstrzymują postępu prac modernizacyjnych obiektu.

Dla przypomnienia informujemy, że zakres remontu i modernizacji dawnego kościoła ewangelickiego obejmuje m.in.: remont dachu, elewacji budynku wraz z wymianą zewnętrznej stolarki okiennej i drzwiowej, przebudowę istniejących pomieszczeń. Budynek będzie wyposażony w nowoczesną technologię kinową (2D/3D). Sala widowiskowo-kinowa, dzięki wyburzeniu stropu, zyska otwartą kubaturę i odpowiednią akustykę oraz będzie wyposażona w częściowo składaną widownię na 220 miejsc siedzących - pozwoli to na użytkowanie jej w charakterze sali wystawienniczej lub organizacji widowisk.

Powiększony zostanie hol wejściowy prowadzący do sali widowiskowo - kinowej, oraz zostaną zastosowane rozwiązania mające na celu zapewnienie dostępności dla osób z niepełnosprawnościami.

Rozbudowana będzie również część podziemna budynku poza jego istniejący obrys (bryła nadziemna budynku pozostanie bez zmian). Rozbudowa podziemia w strefie pod głównym wejściem do budynku pozwoli na zlokalizowanie m.in. pomieszczeń sanitarnych dla widowni i pomieszczeń technicznych fontanny na rynku. Powiększona zostanie scena i wyposażona w pomieszczenia przeznaczone na garderoby dla artystów z zapleczem sanitarnym zlokalizowanym w części podziemnej od strony obecnych stanowisk taxi.

Powrót na górę

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem