Przejdź do treści
Menu

baner

plenfrdeitrues

A+ A A-

Smog – jest czy go nie ma

Smog – jest czy go nie ma

Smog, to efekt mieszania się powietrza z zanieczyszczeniami. Występuje w miastach, zazwyczaj podczas bezwietrznej pogody na wysokości ok. 100 m nad ziemią. Powodują go takie czynniki jak niska emisja, m.in. spalanie kiepskiej jakości opału, zanieczyszczenia komunikacyjne i przemysłowe. Występowaniu sprzyja położenie miejscowości w obniżeniach terenowych lub dolinach.

Smog nie występuje wyłącznie jesienią i zimą. Jesteśmy na niego skazani również poza sezonem grzewczym. W porze letniej pojawia się przy wysokich temperaturach powietrza i najczęściej przy napływie kontynentalnych mas powietrza. Największą emisję smogu, powoduje spalanie niskiej jakości opału oraz różnego rodzaju odpadów w starych lub źle wyregulowanych kotłach i piecach.

Niestety, w Polsce dopiero zaczynamy się mierzyć z tym problemem. Konieczna jest zarówno zmiana świadomości jak i zachowań nas czyli mieszkańców. Walkę ze smogiem należy najlepiej zacząć od własnego podwórka. Należy między innymi wymienić stary, nieefektywny piec na węgiel, w którym w wielu przypadkach jest spalane „wszystko”. W celu zniwelowania spalania odpadów w piecach Straż Miejska w Nowym Mieście Lubawskim corocznie przeprowadza akcje polegające na kontroli gospodarstw domowych pod katem prawidłowości stosowanego paliwa w piecach domowych.

 

Mieszkańcy naszego miasta, dzięki rozwijającej się sieci gazowniczej jak i ciepłowniczej, mają coraz większe możliwość podłączenia swoich nieruchomości do ekologicznych systemów ogrzewania. Od dwóch lat, dzięki samorządowi miejskiemu, można otrzymać dotację z budżetu miasta na zadanie służące ochronie powietrza, polegające na wymianie źródeł ogrzewania węglowego na ekologiczne w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych zlokalizowanych na terenie Gminy Miejskiej Nowe Miasto Lubawskie. Z tej możliwości skorzystało do tej pory 19 nieruchomości. Najbliższy nabór wniosków o dotację jest planowany przez Urząd Miejski w marcu 2020 r.

Smog ma szkodliwy wpływ na zdrowie Twoje i Twoich bliskich. Możesz zapobiegać jego powstawaniu np. wybierając nowoczesne ogrzewania grzewcze. Żadne czujki smogu nie zastąpią świadomości i rozsądku nas wszystkich. Władze miasta podjęły w ostatnich latach wiele działań i nadal podejmują, by powietrze w Nowym Mieście Lubawskim było zdrowe, zmiany i ich efekty są już odczuwalne.

 

Poprawia się czystość powietrza w naszym mieście

Bardzo pozytywny wpływ na czystość powietrza ma działalność centralnej kotłowni przy ul. Żwirki i Wigury, ponieważ zaopatruje ona w ciepło większość budynków wielorodzinnych oraz użyteczności publicznej na terenie miasta. Kotłownia spełnia wymagane przepisami prawa wygórowane normy dot. emisji zanieczyszczeń i są one odprowadzane poprzez wysoki komin. Dzięki temu do powietrza, którym oddychamy w naszym mieście trafia znacznie mniejsza ilość szkodliwych pyłów i gazów. Dawniej ta energia cieplna musiała zostać wytworzona w wielu małych kotłowniach starego typu, przy niskiej temperaturze spalania, często przy zastosowaniu paliwa o słabej jakości oraz bez zastosowania filtrów przechwytujących pyły.

Poprawa jakości powietrza następuje również dzięki dynamicznemu rozwojowi sieci gazowniczej na terenie Nowego Miasta Lubawskiego. Po 4 latach od budowy pierwszych odcinków sieć ta została już rozprowadzona w wielu ulicach naszego miasta. Zgazyfikowane zostało praktycznie całe osiedle zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej pn. Marianowo, znaczna część centrum miasta.
W najbliższym roku Pomorska Spółka Gazownicza planuje budowę gazociągów m.in. w ul. Szkolnej, Targowej, Tysiąclecia i części ul. Grunwaldzkiej. W trakcie projektowania znajduje się sieć w ul. Sadowej, Żwirki i Wigury, Kolejowej, Podleśnej, Przy Stoku, Na Wzgórzu, Międzygórze. Trzeba podkreślić, że wielu mieszkańców naszego miasta już ogrzewa swoje domy z zastosowaniem gazu ziemnego. Warunkiem rozpoczęcia rozbudowy sieci w kolejnych ulicach miasta jest składanie przez mieszkańców wniosków o przyłączenie do Polskiej Spółki Gazowniczej w Olsztynie (https://www.psgaz.pl/przylaczenie-do-sieci-gazowej1).

Na ograniczenie zanieczyszczenia powietrza ma również wpływ wymiana przestarzałych kotłów na nowoczesne urządzenia o wysokiej sprawności energetycznej, spełniające wysokie standardy w zakresie ochrony środowiska np. kotły na pelet, pompy ciepła.

 

Mieszkańcy Nowego Miasta Lubawskiego oprócz wsparcia z budżetu miasta mogą również uzyskać dofinansowanie na kompleksowe działania w zakresie termomodernizacji budynków mieszkalnych (w tym również wymiany kotłów, czy przyłączenie do sieci centralnej) w ramach rządowego programu „Czyste Powietrze”. Program ten obsługuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z siedzibą w Olsztynie (Program Czyste Powietrze - http://wfosigw.olsztyn.pl/czyste-powietrze/).

Najgroźniejsze dla naszego zdrowia są zanieczyszczenia powstające na skutek spalania w piecach odpadów komunalnych. Pamiętać trzeba, że Nowe Miasto Lubawskie ma specyficzne położenie tj. kotlina otoczona wzgórzami, co bardzo sprzyja powstawaniu tzw. smogu, stanowiącego mieszaninę mgły i zanieczyszczeń powietrza. Również gęsta zabudowa i wąskie ulice w centrum miasta uniemożliwiają skuteczne przewietrzanie potęgując to zjawisko.

Podsumowując, powietrze w Nowym Mieście Lubawskim jest coraz czystsze, ale konieczne jest dalsze obniżanie ilości zanieczyszczeń wydobywających się z kominów naszych domów. Skuteczność działania w tym zakresie jest zależna w głównej mierze od świadomości jak i zachowań nas - czyli mieszkańców oraz dostępności narzędzi finansowych pozwalających na wdrażanie nowoczesnych źródeł ogrzewania.

Ostatnio zmienianywtorek, 07 styczeń 2020 12:25
Powrót na górę

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem