Przejdź do treści
Menu

baner

plenfrdeitrues
A+ A A-

Nowe Miasto Lubawskie w projekcie transgranicznym

zdjecia udostępnił portal info.elblag.pl oraz portEl.pl zdjecia udostępnił portal info.elblag.pl oraz portEl.pl

W dniach 14-16 lutego 2018 roku w siedzibie Stowarzyszenia Gmin RP Euroregionu Bałtyk w Elblągu przedstawiciele Nowego Miasta Lubawskiego uczestniczyli w warsztatach tematycznych transgranicznego projektu SB YCGN - South Baltic Youth Core Groups Network, w którym Gmina Miejska Nowe Miasto Lubawskie jest partnerem stowarzyszonym. Wśród członków zespołu projektowego jest m.in. Jerzy Grządzielewski - Kierownik Referatu Promocji i Współpracy Zagranicznej w Urzędzie Miejskim w Nowym Mieście Lubawskim.

Projekt angażuje 8 partnerów i 6 stowarzyszonych partnerów z państw Południowego Bałtyku. Główni partnerzy reprezentują lokalne społeczności, międzynarodowe stowarzyszenie wspólnot (EUROREGION), sektor akademicki i dwie fundacje współpracujące z lokalną społecznością i wspierające zaangażowanie młodzieży w życie publiczne.

W projekcie YCGN oprócz Nowego Miasta Lubawskiego biorą udział przedstawiciele z Polski, m.in.: Elbląga, Gdyni, Iławy, Dzierzgonia oraz z zagranicy - Danii, Szwecji i Litwy.

Celem ogólnym projektu jest zbudowanie sieci współpracy partnerów regionu Południowego Bałtyku umożliwiającej zwiększenie partycypacji obywatelskiej młodych na poziomie lokalnym - m.in. Młodzieżowych Rad Miast i organizacji pozarządowych działających na rzecz młodzieży.

Ideą projektu jest zwiększenie partycypacji młodzieży w procesie decyzyjnym na poziomie lokalnym i wzmocnienie zdolności lokalnych i regionalnych polityków z obszaru Południowego Bałtyku zajmujących się polityką młodzieżową i zrównoważonym rozwojem. W trakcie trwania projektu planem jest stworzenie sieci transgranicznej ze wspólnymi wydarzeniami w zakresie budowania potencjału, opartymi na analizie i badaniach krajów partnerskich.

 

Projekt zakłada następujące działania:

- przygotowanie raportu opartego na analizach, badaniach jakościowych i ilościowych; dostosowanie kwestionariusza w celu poznania oczekiwań młodzieży, barier, narzędzi oraz zbadanie zasobów potrzebnych do poprawy sytuacji;

- opracowanie zasad i standardów dla sieci transgranicznych, przykłady procesów partycypacji, opisy przypadków oparte na doświadczeniach każdej z gmin, utworzenie grupy młodzieżowej;

- organizacja międzynarodowej konferencji, indywidualne konsultacje, grupy dyskusyjne, konkursy, szkolenia, seminaria, wizyty monitorujące, przemówienia publiczne prowadzone przez młodzież;

- zaprezentowanie doświadczeń związanych z partycypacją młodzieży w lokalnym zarządzaniu; przygotowanie portfolio identyfikującego młodzież, materiały wideo, transgraniczna kampania reklamowa, portal internetowy

Głównymi grupami docelowymi projektu są miejskie rady młodzieżowe, młodzieżowe organizacje pozarządowe i organizacje społeczne, organizacje pozarządowe, młodzież i osoby zajmujące się problematyką młodzieży.

Cele szczegółowe projektu:

1) zwiększenie współpracy transgranicznej, wymiany doświadczeń i kompetencji partnerów na temat partycypacji obywatelskiej młodych (uczenie się od siebie nawzajem i budowanie zdolności do współpracy),

2) zwiększenie możliwości i kompetencji jednostek samorządu terytorialnego i ich przedstawicieli do prowadzenia dialogu obywatelskiego z młodymi, a tym samym zwiększania partycypacji obywatelskich młodych,

3) upowszechnienie wniosków i doświadczeń projektu oraz wspólna analiza i refleksja na temat przyszłości partycypacji młodych w obszarze Południowego Bałtyku.

 

Projekt realizowany będzie w terminie od 01.01.2018 do 30.12.2019. Całkowity budżet projektu wynosi 565 642 euro, w tym środki Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego stanowią 468 640,70 euro. Liderem projektu jest Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion Bałtyk (organizacja zrzeszająca 41 gmin z województw: warmińsko-mazurskiego i pomorskiego).

Partnerzy projektu:

Fundacja Civis Polonus - Polska

Fundacja Public Establishment Samogitia Community - Litwa

Administracja Rejonu Telsiai - Litwa

Gmina Køge - Dania

Politechnika Gdańska, Wydział Zarządzania i Ekonomii -  Polska

Uniwersytet w Kłajpedzie - Litwa

Gmina Vimmerby, Departament Kultury i Wypoczynku - Szwecja

Partnerzy Stowarzyszeni:

Gmina Hässleholm - Biuro Europejskie Skåne Nordost - Szwecja

Gmina Miejska Nowe Miasto Lubawskie - Polska

Gmina Miejsko-Wiejska Dzierzgoń - Polska

Miasto Gdynia  - Polska

Miasto Iława - Polska

Miasto Elbląg - Polska

 

W czwartek 15 lutego 2018 roku w siedzibie Stowarzyszenia Gmin RP Euroregionu Bałtyk odbyła się międzynarodowa konferencja dotycząca Jubileuszu 20-lecia utworzenia Euroregionu Bałtyk. Uczestniczył w niej Zastępca Burmistrza Krzysztof Widźgowski wraz z Jerzym Grządzielewskim oraz przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta wraz z opiekunem Magdaleną Kortes. Wcześniej w tym dniu młodzi radni brali udział w międzynarodowych warsztatach projektu SB YCGN - South Baltic Youth Core Groups Network dotyczących partycypacji młodzieży w procesie decyzyjnym na poziomie lokalnym oraz perspektywy współpracy młodzieżowych rad w regionie Morza Bałtyckiego.

Ostatnio zmienianyśroda, 28 luty 2018 13:56
1
1
0
s2sdefault
powered by social2s
Powrót na górę

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem