Przejdź do treści
Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 723.
  • JFile::read: Nie można otworzyć pliku: /home/umnml/ftp/media/k2/assets/js/k2.frontend.js?v=2.10.2&b=20191212&sitepath=/.
Menu

baner

plenfrdeitrues
A+ A A-

Rozwijają się kontakty naszej młodzieży z rówieśnikami z partnerskiego Okręgu Gurjewskiego

Rozwijają się kontakty naszej młodzieży z rówieśnikami z partnerskiego Okręgu Gurjewskiego

Już drugi raz grupa młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Filomatów Nowomiejskich gościła w dniach 7-12 maja 218 roku u przyjaciół ze “Szkoły Przyszłości“ w Wielkim Isakowie w Okręgu Gurjewskim. Uczestnicy wymiany młodzieży szkolnej podkreślają, że kontakty międzynarodowe są potrzebne i dają możliwość nie tylko poznania kolejnego języka obcego, ale także kultury, historii oraz życia codziennego rówieśników z Rosji i innych krajów.

Program pobytu w Okręgu Gurjewskim dostarczył  młodzieży wielu niezapomnianych wrażeń, zarówno tych kulturalnych, jak i emocjonalnych. Ciekawym doświadczeniem dla młodzieży był udział w wydarzeniach związanych z Dniem Zwycięstwa, które w Rosji obchodzi się 9 maja oraz obejrzenie wzruszającego spektaklu prezentującego zarówno zdarzenia wojenne, jak i współczesne.

Nie zabrakło też licznych wycieczek. Uczniowie nowomiejskiej szkoły przy ulicy Działyńskich oraz ich rosyjscy koledzy pojechali do nadmorskiej miejscowości, gdzie poznawali tajniki wydobywania bursztynu. W Kaliningradzie młodzież podziwiała piękny ogród botaniczny, który o tej porze roku jest najbardziej urokliwym miejscem w mieście oraz zwiedzała Muzeum Bursztynu - to była prawdziwa uczta dla oka! Wielość okazów, pierścieni, naszyjników, instrumentów, szkatuł, ikon i innych przedmiotów wykonanych z bursztynu przyprawiał wszystkich o zawrót głowy. Ciekawostką tego muzeum jest znajdująca się w nim ważąca niecałe 5 kg bryła jantaru. Natomiast - jak mówiła przewodniczka - jeszcze większy okaz znajduje się w muzeum w Berlinie, a waży prawie 10 kilogramów. To największe jak dotąd bursztynowe znaleziska.

Kolejną gratką tego wyjazdu była wizyta w Muzeum Oceanu Światowego, w czasie której młodzież zwiedzała okręt “Bohater“. Od czasów powojennych była to jednostka badająca rośliny i zwierzęta oceanu. Dodatkowo istniała możliwość wejścia na pokład okrętu podwodnego “Vityaz“.

Tuż przed uroczystymi obchodami patriotycznej uroczystości Dnia Zwycięstwa młodzież została przyjęta w urzędzie przez Mera Gurjewska Siergieja Podolskiego oraz szefa Rady Okręgu Miejskiego Alieksieja Kuriłowa. Włodarze samorządu zapewnili o wzajemnej współpracy miedzy naszymi miastami oraz szkołami - ta wizyta w urzędzie była dla młodzieży wyróżnieniem.

W pobyt młodych nowomieszczan w Wielkim Isakowie zaangażowały się rodziny rosyjskich uczniów, które gościły u siebie naszą młodzież. Dzięki temu nawiązane przyjaźnie zacieśniły się jeszcze bardziej - w dzień odjazdu uściskom i łzom nie było końca.

 

Ostatnio zmienianyczwartek, 17 maj 2018 11:11
Powrót na górę

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem