Przejdź do treści
Menu

baner

plenfrdeitrues
A+ A A-
Goralski

Goralski

Złote gody małżonków z Nowego Miasta Lubawskiego

W środę 22 stycznia 2020 roku Burmistrz Józef Blank zaprosił do Urzędu Miejskiego w Nowym Mieście Lubawskim Państwa Danielę i Feliksa Ługiewicz oraz Państwa Krystynę i Witolda Kołodziej, aby wraz z Kierownikiem USC Ewą Machujską złożyć Jubilatom życzenia z okazji 50-tej rocznicy zawarcia związku małżeńskiego.

Burmistrz udekorował dostojnych Jubilatów Medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie nadanymi przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, odczytał listy gratulacyjne (m.in. od Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Artura Chojeckiego) oraz podarował albumy „Kronika zatrzymanego czasu", a Panie Daniela i Krystyna otrzymały również storczyki w doniczce. 

Spotkanie upłynęło w miłej, rodzinnej atmosferze i było okazją do wielu wspomnień Jubilatów z Ich młodości.

 

Ogólnopolski Halowy Turniej Piłki Nożnej Chłopców na Jubileusz 100-lecia powrotu miasta do Polski

W sobotę 18 stycznia 2020 roku Burmistrz Józef Blank oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Nadolski uczestniczyli w otwarciu Ogólnopolskiego Halowego Turnieju Piłki Nożnej Chłopców (rocznik 2007 i młodsi) o Puchar Marszałka Województwa Warmińsko – Mazurskiego.

Turniej, w którym rywalizowało sześć drużyn piłkarskich z naszego miasta i regionu, zorganizowany został w hali widowiskowo-sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji z okazji 100-lecia Powrotu Nowego Miasta Lubawskiego do Macierzy.

 

Wyniki turnieju:

 

1 miejsce - Szkoła Podstawowa nr 1 w Piszu

2 miejsce - UKS GOL Brodnica (2 zespół)

3 miejsce - Szkoła Podstawowa Mroczno

4 miejsce - KS Drwęca (1 zespół)

5 miejsce - UKS GOL Brodnica (1 zespół)

6 miejsce - KS Drwęca (2 zespół)

Uroczystość 100. Rocznicy Powrotu Nowego Miasta Lubawskiego do Polski

W niedzielę 19 stycznia 2020 roku w Nowym Mieście Lubawskim odbyły się uroczystości upamiętniające powrót Nowego Miasta nad Drwęcą do odrodzonej Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Jubileusz 100-lecia Powrotu Nowego Miasta Lubawskiego do Macierzy rozpoczęto o godz. 13:00 Mszą Św. za Ojczyznę, którą w nowomiejskiej Bazylice odprawił ks. Kanonik Zbigniew Markowski. W uroczystości uczestniczyli m.in.: Poseł na Sejm RP Zbigniew Ziejewski, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, Burmistrz Józef Blank, Starosta Andrzej Ochlak, komendanci służb mundurowych, radni Rady Miejskiej z Przewodniczącym Andrzejem Nadolskim, dyrektorzy miejskich jednostek organizacyjnych, poczty sztandarowe oraz licznie przybyli mieszkańcy, harcerze i młodzież szkolna.

 

Po Mszy Św. od strony Baszty Kurzętnickiej na nowomiejski Rynek wkroczyła kompania reprezentacyjna 4. Pułku Chemicznego im. Ignacego Mościckiego w Brodnicy, aby symbolicznie przynieść nam wolność i radość z powrotu do Ojczyzny, tak jak 100 lat temu uczynił to oddział Hallerczyków.

 

Po przekazaniu biało-czerwonej flagi narodowej przez dowódcę kompanii Burmistrz Józef Blank, który wcielił się w rolę Antoniego Kyclera - polskiego burmistrza komisarycznego z 1920 roku - powitał Wojsko Polskie tradycyjnym chlebem i solą.  Po oddaniu salw honorowych żołnierze przemaszerowali z nowomiejskiego Rynku na boisko Szkoły Podstawowej nr 3.

Przekazaniu flagi towarzyszył symboliczny występ Chóru Harmonia (założonego 3 maja 1898 roku). Wówczas to w styczniu 1920 roku, na kilkanaście dni przed wkroczeniem do miasta polskich oddziałów, członkowie Towarzystwa Śpiewaczego "Harmonia" zorganizowali dwa koncerty pod dyrekcją Feliksa Nowowiejskiego - twórcy "Roty" i "Legendy Bałtyku".

 

Następnie mieszkańcy miasta i goście uroczystości uczestniczyli w otwarciu Nowomiejskiej Sali Tradycji w Szkole Podstawowej nr 3 im. Filomatów Nowomiejskich, a także wysłuchali krótkiego montażu słowno-muzycznego i wykładu pasjonata lokalnej historii - dr Andrzeja Koreckiego.

 

W programie jubileuszowego święta miasta odbył się również koncert Chóru Akademickiego z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który odbył się w sali widowiskowej Miejskiego Centrum Kultury.

 

Na zakończenie uroczystości Burmistrz Józef Blank podziękował wszystkim za udział w tym wyjątkowym, patriotycznym wydarzeniu, oddającym choć w części atmosferę wolności jaka panowała w ówczesnym Nowym Mieście Lubawskim.

Subskrybuj to źródło RSS

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem