Logo
Wydrukuj tę stronę

Dożynki gminno-powiatowe i parafialne 2019

Dożynki gminno-powiatowe i parafialne 2019

W niedzielę 15 września 2019 roku w Kącikach (Gmina Kurzętnik) odbyły się gminno-powiatowe i parafialne dożynki. 

Wśród oficjalnych gości uroczystości byli m.in.: Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, Senator RP Stanisław Gorczyca, Senator RP Bogusława Orzechowska, Piotr Żuchowski Dyrektor Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Burmistrz Józef Blank, Starosta Andrzej Ochlak, Wójt Gminy Kurzętnik Wojciech Dereszewski,

Role starostów tegorocznych dożynek powierzono Agnieszce Stępień i Franciszkowi Kozłowskiemu - mieszkańcom Kącików, którzy prowadzą rodzinne gospodarstwa rolne.

Uroczystości dożynkowe były wspaniałą okazją do uhonorowania rolników i wręczenia odznak „Zasłużony dla rolnictwa”, które otrzymali: Ewa Piechocka z Kurzętnika, Henryk Ćwikliński z Tomaszewa, Stanisław Grabowski z Wielkich Bałówek, Józef Jarzębowski z Tereszewa, Wiesław Kastrau z Otręby, Wiesław Laskowski z Marzęcic, Józef Marchlewski z Sugajenka, Paweł Jakub Preus z Gwiździn, Paweł Robaczewski z Lorek, Janusz Rochewicz z Wawrowic i Julian Stasiuk z Kurzętnika.

Podczas uroczystości dożynkowych złożono również gratulację Państwu Dorocie i Karolowi Kania ze Szwarcenowa, którzy zdobyli tytuł Mistrza AgroLigii 2019 w ramach wojewódzkiego etapu konkursu. Tradycyjne Puchary Starosty Nowomiejskiego za wybitne osiągnięcia w rozwoju rolnictwa i na rzecz rolnictwa otrzymali: Aneta i Marcin Kikul ze Świniarca, Maria i Mariusz Musiakowscy z Małych Bałówek, Ireneusz Ptaszyński z Gwiździn, Bartosz Wiśniewski z Piotrowic i Marian Zellma z Nowego Miasta Lubawskiego.

Wójt Gminy Kurzętnik statuetkami za aktywną pracę na rzecz społeczności lokalnej wyróżnił panie: Irenę Knorps, Mariannę Matuszewską, Teresę Ukomską, Janinę Wyrostek i Erykę Ziółkowską (wszystkie z Kącików) oraz Danielę Zagórską z Tereszewa.

Konkurs wieńców dożynkowych sołectw z gminy Kurzętnik wygrało Koło Gospodyń Wiejskich z Nielbarka, drugie miejsce zajęło KGW z Szafarni, a trzecie KGW z Kącików. Natomiast konkurs powiatowy wieńców dożynkowych wygrało Ostaszewo przed Wonną i Nawrą.

Podsumowano też konkurs VI Festiwalu Klusek i Makaronu. Tu rywalizację wygrało KGW z Nielbarka, przed Wielkimi Bałówkami i Brzoziem Lubawskim.

Miłym akcentem uroczystości było wręczenie przez Marszałka Województwa Gustawa Marka Brzezina, pamiątkowego dzwonu na ręce Zbigniewa Ziejewskiego, Prezesa Przedsiębiorstwa Rolnego „Ziemar” z okazji jubileuszu 25-lecia działalności gospodarstwa.

Ciekawą inicjatywą było zaproszenie oficjalnych gości do przygotowania swojskiego makaronu, m.in.: Marszałka Województwa Gustawa Marka Brzezina, Prezes „Ziemaru” w Szwarcenowie Zbigniewa Ziejewskiego oraz Wójta miny Kurzętnik Wojciecha Dereszweskiego.

Przy wszystkich stoiskach kół gospodyń ustawiały się spore kolejki, by skosztować smakołyków przygotowanych przez mistrzynie doskonałej kuchni. Natomiast oprawę artystyczną dożynek zapewniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta z GCK w Kurzętniku, zespoły Kurczaczki, Anibabki oraz Don Vasyl Junior&Cygańskie Gwiazdy i zespół Playboys. Na koniec do zabawy pod chmurka przygrywał zespół Joker.

 

Galeria

Design © UM Nowe Miasto Lubawskie. All rights reserved.