Przejdź do treści
Menu

baner

plenfrdeitrues
A+ A A-

Nowe budki lęgowe dla ptaków w Parku Miejskim przy ul. Narutowicza

Nowe budki lęgowe dla ptaków w Parku Miejskim przy ul. Narutowicza

W miesiącu grudniu 2020 roku na terenie Parku Miejskiego zostało rozmieszczonych 20 budek lęgowych przeznaczonych dla kawek w związku z remontem dachu budynku dawnego kościoła ewangelickiego.
Zgodnie z obserwacjami i ekspertyzą ornitologiczną poddasze tego budynku było wcześniej wykorzystywane przez ten gatunek ptaka jako miejsce rozrodu i schronienia. Kawki dostawały się do środka obiektu przez ubytki w pokryciu dachowym, zlikwidowaną czerpnię wentylacyjną na kalenicy dachu oraz żaluzje na wieży. W następstwie przeprowadzonych prac remontowych ptaki niestety straciły tą możliwość.

Kawki jak zdecydowana większość gatunków ptaków w Polsce podlegają ochronie na podstawie ustawy o ochronie przyrody. Uzyskane przez Urząd Miejski w Nowym Mieście Lubawskim pozwolenie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie na odstępstwo od zakazów obowiązujących przy ochronie gatunkowej zwierząt, nakłada obowiązek kompensacji utraconego siedliska, dopuszczając rozwiązanie w postaci zamontowania odpowiedniego typu budek lęgowych w Parku Miejskim.

Według opinii ornitologa, który nadzorował montaż budek, będą one tylko w części wykorzystywane przez kawki. Znaczną część zajmą inne gatunki ptaków np. kowaliki, dzięcioły, a może nawet wiewiórki.
Podjęte działanie z całą pewnością wpłynie na wzrost atrakcyjności przyrodniczej Parku Miejskiego, który po planowanej w najbliższych latach rewitalizacji, powinien być chętniej odwiedzany przez mieszkańców miasta.

Ostatnio zmienianyśroda, 13 styczeń 2021 06:34
Powrót na górę

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem