Przejdź do treści
Menu

baner

plenfrdeitrues
A+ A A-

Zwiększy się bezpieczeństwo zaopatrzenia w wodę w Nowym Mieście Lubawskim

Zwiększy się bezpieczeństwo zaopatrzenia w wodę w Nowym Mieście Lubawskim

Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem w Nowym Mieście Lubawskim na wodę, m.in. w związku z rozwojem budownictwa mieszkaniowego  i tworzeniem warunków sprzyjających rozwojowi i prowadzeniu działalności gospodarczej, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o. na bieżąco podejmuje działania i realizuje inwestycje zwiększające bezpieczeństwo zaopatrzenia w wodę pitną do czasu wybudowania nowej stacji uzdatniania wody przy ulicy Makuszyńskiego.

Obecnie przez MPGK Sp. z o.o. eksploatowane są dwie studnie głębinowe - Nr 1 i Nr 3 przy ulicy Piastowskiej, z których każda ma wydajność na poziomie 80m3/h. Istniejące dotychczas dwie studnie głębinowe pracowały w okresie letnim na maksimum swoich możliwości.

W ubiegłym roku wykonano monitoring termowizyjny nieczynnej studni Nr 2 przy ulicy Piastowskiej, która stanowiła rezerwowe ujęcie wody surowej. Wynik badania studni potwierdził możliwość jej zagospodarowania i eksploatacji. Wydajność odwiertu wody surowej dla studni Nr 2 wynosi również 80m3/h.

Zakres robót zleconych przez nowomiejskie MPGK Sp. z o.o. przy studni Nr 2 obejmuje wykonanie obudowy odwiertu głębinowego z kręgów betonowych oraz uzbrojenia w głowicę i urządzenie strefy ochronnej sanitarnej. Zakończenie realizacji inwestycji (wykonywanej przez specjalistyczną firmę z Brodnicy), planowane jest do końca kwietnia bieżącego roku, a jej wartość wyniesie 230 tys. złotych brutto.

Poprawi to warunki hydrauliczne pracy nowomiejskiej sieci wodociągowej oraz ograniczy wahania ciśnienia w jej układzie, a także pozytywnie wpłynie na zwiększenie funkcjonalności i zasięgu oddziaływania infrastruktury wodociągowej.

Mając na uwadze fakt, że istniejące studnie głębinowe mają już po 45 lat, MPGK Sp. z o.o. zamierza w 2021 roku wykonać kolejny odwiert wody surowej przy ulicy Makuszyńskiego - na terenie przyszłej nowej Stacji Uzdatniania Wody w Nowym Mieście Lubawskim.

Z Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Marszałkowskiego uzyskano już stosowne pozwolenie na wykonanie prac geologicznych, dotyczących budowy nowej studni głębinowej Nr 4 i bicia na głębokość 110 metrów. Szacowana wydajność nowego odwiertu wody surowej wynosi ok. 100 m3/ h, jednak dokładne parametry studni określone zostaną po jej wykonaniu.

Powrót na górę

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem