Przejdź do treści
Menu

baner

plenfrdeitrues
A+ A A-

Rozwój infrastruktury internetu szerokopasmowego na terenie Nowego Miasta Lubawskiego

Rozwój infrastruktury internetu szerokopasmowego na terenie Nowego Miasta Lubawskiego

Okres trwającej pandemii przyspieszył znacznie proces informatyzacji społeczeństwa w Polsce. Wiele sfer naszego życia opiera się obecnie na wykorzystaniu internetu. Pracujemy w domowych biurach, załatwiamy coraz więcej spraw online, nasze dzieci uczą się zdalnie, robimy więcej zakupów w sklepach internetowych, używamy aplikacji do kontaktu z bliskimi i znajomymi, korzystamy więcej z rozrywki online. Internet to również ważny aspekt prowadzenia działalności gospodarczej i funkcjonowania administracji publicznej. Bez niego wiele przedsiębiorstw nie mogłoby w ogóle istnieć.

Przewiduje się również, że po zakończeniu okresu pandemii, nasze życie będzie dużo bardziej online niż wcześniej.

 

Następstwem znacznie szerszego korzystania z internetu wielu z nas coraz częściej odczuwa niezadowolenie z prędkości posiadanego łącza internetowego. Zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest dostosowanie standardu infrastruktury telekomunikacyjnej do wzrastających potrzeb korzystania z niej.

Doraźną odpowiedzią na te potrzeby jest trwający obecnie szybki rozwój technologii 5G, która wykorzystuje do transmisji danych fale radiowe (nadajniki naziemne). Jak się okazuje rozwiązanie to nie sprawdza się tak do końca, gdyż stabilność i wydajność transmisji jest uzależniona od ilości osób korzystających z internetu w tym samym czasie.

 

Dużą szansą na poprawę sytuacji dotyczącej jakości usług internetowych jest realizowany, w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa przez firmę NEXERA, projekt budowy sieci światłowodowej obejmujący również Nowe Miasto Lubawskie.

W etapie projektu przewidzianym na lata 2021-2022, planowane jest wybudowanie na terenie naszego miasta tej nowoczesnej infrastruktury na potrzeby ok. 2 000 gospodarstw domowych. Na zlecenie firmy NEXERA trwają obecnie prace projektowe obejmujące m.in. ul. Narutowicza, Kornatki, Słoneczną, Grunwaldzką, Jagiellońską, Wojska Polskiego.

Znaczna część nowych odcinków sieci zostanie wykonana jako linie napowietrzne w oparciu o istniejącą infrastrukturę energetyczną. Zastosowanie takiego rozwiązania warunkuje szybką realizację projektu i ogranicza ingerencję w istniejące nawierzchnie drogowe.

 

Zakres przyłączanych nieruchomości można sprawdzić za pomocą wyszukiwarki zamieszczonej na stronie tej firmy tj. www.nexera.pl.

Firma NEXERA w pierwszym etapie realizowanego projektu przyłączyła już do szybkiego internetu wszystkie gminne placówki oświatowe na terenie Nowego Miasta Lubawskiego.

Należy dodać, że na terenie naszego miasta rozbudowa sieci internetu szerokopasmowego jest realizowana również przez inne podmioty, tj. Eltronik i Orange

Ostatnio zmienianywtorek, 27 kwiecień 2021 08:48
Powrót na górę

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem